Петровден – Празникът на св. Петър и св. Павел (29 юни)

Българската патриаршия чества паметта на св. Петър и св. Павел на Петровден според православния календар в България.

Кога е Петровден през 2024?

На 29 юни 2024 отбелязваме Петровден.

Виж списък с всички, които имат имен ден на Петровден! Също така може да изберете и използвате едно от нашите пожелания за Петровден!

Каква е историята на св. Петър и св. Павел?

Петър, беден рибар от град Витсаида край Генисаретското езеро, е един от първите ученици на Христос и един от преданите му последователи. Въпреки това, когато Иисус бил заловен, в двора на еврейския първосвещеник, обхванат от малодушие, Петър три пъти се отрекъл от Христа.

Когато пропял петелът, той си спомнил предсказанието на Спасителя: “Казвам ти, Петре, не ще пропее днес петел, преди ти три пъти да се отречеш, че Ме познаваш” (Лука 22:31-34) и горко се разкаял.

Павел, роден в Тарс, Киликия, първоначално изповядва юдейската религия и е сред гонителите на християните. На път за Дамаск той е ослепен от видение на Господа. Завеждат го обратно в града, където след три дни е изцерен по чудо. От яростен противник става най-ревностен разпространител на Христовото учение.

През 67 г. заедно със сподвижника му Петър са разпнати на кръст от император Нерон в Рим.

Свети Петър и Свети Павел

Какво се прави на Петровден по традиция?

Според поверията и традициите на Петровден не бива да се върши важна земеделска работа.

В църквата се носят ябълки – петровки и обреден колак, за да се осветят от свещеника, след което се раздават за здраве. Този обичай се спазва особено стриктно от семейства, в които има починало дете и е свързан с народните вярвания за райската градина.

Обредите и ритуалите, които са се запазили и до днес, се извършват за предпазване от пожари, градушки и гръмотевици. И докато Св. Петър позволявал на земеделците да работят на полето, Св. Павел не разрешавал да се извършва никаква земеделска дейност и бил готов да изпрати огън от небето, за да накаже всеки, дръзнал да наруши категоричната му забрана. Затова на Павловден, за да не пламнат снопите, освен че не се работи, не трябва да се пали огън в огнището или пък да се пече хляб. С други думи светецът олицетворявал злото стихийно начало.

В миналото обичаите са били много по-богати и колоритни. Девойките и жените са излизали на поляните, за да се люлеят на люлки, извивали кръшни хора и пеели ритуални песни. Вечерта, обаче, на празничната трапеза сядали само старите и женени хора, а младите са посрещали изгрева на слънцето. Девойките берели дванадесет цвята, но от дванадесет различни поляни и ги поставяли под възглавницата си, за да им се присъни този, за когото ще се омъжат, надявайки се, че ще е точно онзи, когото обичат.

Какво се яде на Петровден?

На трапезата на Петровден има заколено „петровско пиле„.

Две седмици преди празника има определен от църквата пост. През тези дни не се ядат блажни ястия. След края на литургията в памет на апостолите се слага край на Петровия пост.

По стара българска традиция на този ден във всеки дом се коли курбан от най-младото петровско пиле в името на светеца. На трапезата се подрежда и традиционният за празника „бял мъж“ или „кутмач“ – характерно за празника ястие, приготвено от бито прясно сирене, което е изпържено с брашно.

Домакинята приготвя още празнична погача, баница с масло и сирене и тиквеник.


Източници

  1. burgasnews.com
  2. bulevard.bg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *